Zdrowie

  • 4 sierpnia 2023
  • wyświetleń: 424

Papierosy — dlaczego warto je rzucić? Poznaj korzyści z rzucenia papierosów

Materiał partnera:

Palenie papierosów to jeden z najbardziej rozpowszechnionych nałogów, który jednocześnie jest niezwykle szkodliwy i może wpłynąć negatywnie na tak różne aspekty funkcjonowania ludzkiego organizmu, jak na przykład układ oddechowy, skóra, uzębienie czy kondycja fizyczna. Warto jednak, byśmy spojrzeli na problem z drugiej strony i zastanowili się, jakie są potencjalne korzyści z rzucenia papierosów. Liczymy, że dzięki temu zrozumiesz, dlaczego warto zdecydować się na rzucenie tego destrukcyjnego nałogu.

papierosy dlaczegowartojerzucicpoznajkorzyscizrzuceniapapierosow


Palenie papierosów. Dlaczego rzucenie tego nałogu to dobry pomysł?



Palenie papierosów ma katastrofalne skutki dla całego ludzkiego organizmu, ponieważ toksyczne substancje znajdujące się w dymie tytoniowym mogą działać destrukcyjnie na płuca, serce, mózg, jamę ustną oraz wiele innych partii ciała. Taki stan rzeczy sprawia, że rzucenie palenia jest absolutnie kluczowe z punktu widzenia zdrowego trybu życia.

Jeśli chodzi o korzyści z rzucenia papierosów, chcemy zwrócić uwagę na dwie główne kwestie. Są one następujące:

  • podobnie jak palenie papierosów negatywnie wpływa na różne aspekty funkcjonowania ludzkiego organizmu, walka z nałogiem także przynosi kompleksowy, choć oczywiście pozytywny efekt,
  • na pierwsze korzyści z rzucenia wyrobów tytoniowych można liczyć już pierwszego dnia. Zależność w tym przypadku jest bardzo prosta: im dłużej trwa abstynencja od papierosów, na tym większe pozytywne skutki możemy liczyć.


Przyjmuje się, że pierwsze pozytywne skutki występują już w pierwszej godzinie palenia, ponieważ organizm dość szybko zaczyna się regenerować. Po ok. 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa ciśnienie tętnicze krwi zaczyna się regulować, a po upływie jednej doby spada ryzyko wystąpienia, ostrego, rozległego zawału serca. W tak krótkiej perspektywie czasowej normuje się również poziom tlenku węgla we krwi. Już te efekty są warte uwagi, a trzeba mieć na uwadze, że to dopiero początek, jeśli chodzi o korzyści zdrowotne.

W dłuższym okresie, tzn. od kilku tygodni, możemy liczyć na poprawę krążenia krwi oraz zwiększenie skuteczności pracy jelit. To jeszcze z nie wszystko, ponieważ poprawia się również kondycja fizyczna, a kaszel, jeśli wcześniej się pojawiał, zaczyna ustępować.

Po kilku latach znacząco spada ryzyko zachorowania na udar mózgu oraz choroby nowotworowe w obszarze przełyku, krtani, płuc czy jamy ustnej. Po kilkunastu latach ryzyko wystąpienia chorób serca jest właściwie takie samo jak w przypadku osób niepalących.

Źródła: