Zdrowie

  • 9 maja 2023
  • wyświetleń: 659

Kiedy wykonać operację migdałków?

Materiał partnera:

Tonsillektomia to zabieg laryngologiczny wycięcia migdałków. Można śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych. Przeprowadza się go nie tylko wśród osób dorosłych, ale również u małych dzieci. Operacja migdałków polega najczęściej na przycięciu u młodych pacjentów.

chore mogdalki


Zabieg usunięcia migdałków



Różnymi metodami można przeprowadzić zabieg usunięcia migdałków. Skupienia tkanki limfatycznej to inaczej migdałki. Znajdują się we wgłębieniu gardzieli po jej obu stronach między podniebiennymi łukami. Wykrywanie patogenów we wdychanym powietrzu i spożywanym pokarmie jest głównym zadaniem migdałków. Czasami jednak trzeba wyciąć migdałki, dlatego warto poznać wskazania do takiego zabiegu. Usuwanie migdałków wykonuje się z użyciem metod różnego rodzaju, takich jak elektrokauteryzacja oraz technika z wykorzystaniem urządzenia ścinająco-odsysającego. Z reguły jednak stosuje się wyłuszczenie migdałka, czyli podejście klasyczne. W znieczuleniu nasiękowym lub ogólnym przeprowadza się zabieg u osób dorosłych. U dzieci używa się zazwyczaj znieczulenia ogólnego. Zabieg trwa przeważnie 1-2 godziny, a do domu pacjent wychodzi po 4-5 godzinach. Później trzeba jeszcze zastosować obserwację dobową. Należy pamiętać, że w gardle jest rana po zabiegu. Obecnością włóknika, czyli białego nalotu cechuje się proces gojenia błony śluzowej. Dyskomfort lub ból może być odczuwalny w gardle nawet przez kilka dni. W literaturze podkreśla się, że 10-14 dni trwa rekonwalescencja po usunięciu migdałków. Przygotowania do zabiegu wymaga każde usunięcie migdałków. Pacjent musi oczywiście bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Przede wszystkim odpowiednio wcześniej należy odstawić wszystkie środki przeciwkrzepliwe. Trzeba również wyleczyć zęby oraz inne choroby jamy ustnej. Dowiedz się czym jest trzeci migdał: https://www.cmpromed.pl/usuniecie-trzeciego-migdala/.

Przygotowanie do zabiegu



Standardowe badania, między innymi morfologię wykonuje się zawsze przed zabiegiem. Dodatkowe testy mogą być wymagane, jeśli pacjent choruje przewlekle. Pokarmów ani napojów nie wolno przyjmować w dniu zabiegu. Półpłynna chłodna dieta obowiązuje po usunięciu migdałków w trakcie okresu rekonwalescencji. Zalecane są przede wszystkim chłodne napoje, jogurty oraz galaretki. Dania kwaśne oraz pikantne powinny zniknąć na ten czas z jadłospisu. Podobnie zresztą jak potrawy twarde, które mogą nasilać odczuwane dolegliwości. Takie jedzenie podrażnia gardło i może niestety wywołać krwawienie. Pacjent powinien regularnie płukać gardło roztworem wody utlenionej. Najlepiej robić to rano i wieczorem bezpośrednio przed snem. Lepiej unikać wysiłku fizycznego przez okres 10 dni po zabiegu. Z uwagi na zwiększoną podatność na infekcje trzeba ograniczyć także kontakt z innymi ludźmi. Nawracające zapalenia gardła i migdałków to podstawowe wskazanie do usunięcia migdałków. Lekarz może również skierować na zabieg, jeśli występuje u pacjenta nawracające zapalenie ucha środkowego. Obturacyjne zaburzenia oddychania podczas snu również są wskazaniem do wycięcia migdałków. W tym miejscu można wymienić zaburzenia połykania, bezdech senny oraz zaburzenia mowy. Wśród rzadziej występujących wskazań do usunięcia migdałków podniebiennych wymienia się: choroby odogniskowe, występowanie kamieni migdałkowych oraz podejrzenie procesu nowotworowego migdałka.

Przeciwwskazania do zabiegu



Migdałki należy bezwzględnie usunąć, jeśli występuje dokuczliwy, przykry oddech, ale wykluczono wszystkie możliwe przyczyny takiego stanu. Z powodu przerostu migdałków pacjenci mogą zmagać się z zespołem sennych bezdechów. Zabiegu usunięcia migdałków nie powinno się wykonywać, jeśli występują pewne przeciwwskazania. Te przeciwwskazania to: krótkie podniebienie, rozdwojenie języka, ostry stan zapalny dróg oddechowych, niewydolność krążeniowa i oddechowa, a także niewydolność podniebienno-gardłowa. Można do tego jeszcze dodać czynną gruźlicę oraz przewlekły zanikowy nieżyt błony śluzowej gardła. Lekarz powinien zlecić pacjentowi szereg badań diagnostycznych przed skierowaniem na zabieg. Celem tych badań jest dopasowanie optymalnej metody leczenia oraz wykluczenie przeciwwskazań. Nie należy zwlekać, jeśli problemy laryngologiczne dotyczą Ciebie lub twoich najbliższych. Wiele osób niestety bagatelizuje wstępne objawy i zbyt późno udaje się do lekarza. Z ryzykiem wystąpienia powikła wiąże się tak naprawdę każda operacje. Krwawienie jest zdecydowanie najczęstszym skutkiem niepożądanym po tonsylektomii i adenotomii. Krwawienie może wystąpić bezpośrednio po operacji lub w trakcie niej. Właśnie dlatego badania układu krzepnięcia wykonuje się zawsze u pacjenta przed operacją. Jeśli krwawienie się utrzymuje to wtedy należy założyć tamponady nosogardła. Wśród innych rzadszych powikłań można wymienić obrzęki języczka i podniebienia miękkiego oraz ból podczas przełykania. Minimum 24 godziny w szpitalu powinien pozostać pacjent po operacyjnym usunięciu migdałków. Picie wody jest możliwe po około 8 godzinach od zabiegu. Dietę lekkostrawną można wprowadzić dopiero następnego dnia. Ograniczenie wysiłku fizycznego zaleca się przez około tydzień. Teraz powinieneś już wiedzieć, jak leczyć migdałki.