Wiadomości

  • 15 marca 2024
  • wyświetleń: 231

Dostosowane opony letnie gwarancją bezpiecznej podróży

Materiał partnera:

Kiedy zima ma się ku końcowi, a słupki na termometrach osiągają coraz wyższe wartości, kierowcy powinni poważnie pomyśleć nad zmianą opon na letnie, aby zapewnić sobie bezpieczną jazdę w cieplejsze miesiące roku. Warto zwrócić uwagę na odpowiedni moment zamiany ogumienia, żeby jak najlepiej dostosować się do warunków panujących na drodze.

samochód,auto


Charakterystyka opon letnich



Wybór odpowiedniego ogumienia na sezon letni jest niezwykle istotny. Warto wiedzieć, że mocno różni się ono od swoich zimowych odpowiedników. Jako przykład weźmy popularny rozmiar, czyli opony letnie 215/55 r17. Są one wykonane z twardych, sztywnych mieszanek gumowych, zapewniających stabilność podczas jazdy w wysokich temperaturach. Dzięki temu nie tylko gwarantują pewne prowadzenie auta, ale także mają dłuższą żywotność, co przekłada się na większe przebiegi i opóźnione zużycie bieżnika. Biorąc pod uwagę te cechy, zmiany powinno dokonywać się w czasie, kiedy średnie dobowe temperatury będą wynosiły 7° C.

Charakterystyczna jest również rzeźba bieżnika. Zaprojektowana jest ona w taki sposób, aby jak najefektywniej odprowadzać duże ilości wody. Dlatego w centralnej części zwykle można zauważyć duże rowki, wzbogacone bocznymi kanalikami. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza ryzyko niebezpiecznego aquaplaningu i pozwala na utrzymanie właściwej przyczepności nawet podczas jazdy w ulewnym deszczu, np. w trakcie burzy.

Rodzaj bieżnika ma znaczenie



W oponach letnich spotykamy trzy rodzaje bieżników - modele z bieżnikiem symetrycznym, asymetrycznym oraz kierunkowe. Pierwsze z nich sprawdzą się w autach o niedużej mocy silnika, wykorzystywanych do spokojnej jazdy. Drugie zapewniają wysoki komfort, a także świetną przyczepność zarówno na prostej drodze, jak i na zakrętach. Trzecie stanowią najlepszy wybór dla właścicieli mocnych samochodów - gwarantują efektywne odprowadzanie wody i doskonałą przyczepność, dlatego często wykorzystywane są w pojazdach o charakterze sportowym.

Na co zwrócić uwagę, wybierając nowe opony letnie?



opony samochodowe


Wybierając nowy komplet ogumienia letniego do swojego samochodu, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Najważniejszy jest rozmiar. Tylko dobierając opony odpowiedniej wielkości, będziemy mogli bez przeszkód założyć je na felgi i bezpiecznie użytkować. Najprościej wybrać tę samą wielkość, jaką miał poprzedni komplet. Kompatybilne rozmiary podaje również producent auta, zwykle w instrukcji pojazdu, na klapce wlewu paliwa lub na słupku przy drzwiach kierowcy.

Warto pamiętać, że istnieją tzw. zamienniki opon, które mimo różniącego się rozmiaru od zalecanego, pasują do konkretnego samochodu i zostały dopuszczone do użytkowania przez producenta. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na wielu stronach motoryzacyjnych, jak choćby automator.pl.

Bardzo ważną rolę odgrywają również indeksy prędkości oraz nośności. Odpowiadają one przede wszystkim za bezpieczeństwo jazdy. Dlatego zawsze należy wybierać opony z parametrami dostosowanymi do konkretnego pojazdu. Dzięki temu zyskamy pewność, że będą one należycie spełniały swoje zadania.

Indeks prędkości odpowiada za to, z jaką maksymalną prędkością można poruszać się na konkretnym modelu ogumienia. Oznaczany jest za pomocą różnych liter, odpowiadających pewnym wartościom, np. V oznacza 240 km/h, a T - 190 km/h.

Indeks nośności określa natomiast największe dopuszczalne obciążenie. Warto mieć na względzie, że w samochodach osobowych mamy cztery koła, co oznacza, że jeżeli jedna opona jest w stanie udźwignąć do 600 kg, to wszystkie cztery będą miały nośność 2400 kg. Ten parametr oznaczany jest liczbami, którym przypisane są konkretne masy, np. indeks 85 to 500 kg, a 90 oznacza 600 kg.

Warto mieć na względzie, że w przypadku opon letnich odpowiednie indeksy prędkości są wymagane przez prawo, więc w przypadku kontroli drogowej i wykrycia nieprawidłowości, policja może ukarać kierowcę mandatem.

Inne kwestie warte uwagi



Warto zwrócić uwagę również na klasę opon. Osoby, które jeżdżą dynamicznie i oczekują najlepszych parametrów oraz najwyższego komfortu powinny decydować się na modele z półki premium. Ceny tych produktów bywają dość wysokie, zapewniają jednak znacznie większą wydajność. Nowoczesne technologie i wysokiej jakości mieszanki gwarantują bezpieczeństwo. Przy oponach z tego segmentu cenowego nie powinno być także problemów z trakcją. A jeśli jednak do nich dojdzie, to co zrobić, kiedy świeci się kontrolka trakcji? Najlepiej udać się do mechanika, ponieważ może to wynikać z awarii ABS, systemu kontroli trakcji lub poszczególnych czujników.

Dobry wybór stanowią też modele z półki średniej. Są one korzystniejsze cenowo, a jednocześnie dobrze sprawdzą się zarówno w mieście, jak i na trasie. Mimo że nie dysponują tak zaawansowanymi technologiami jak wersje premium, nadal zapewniają satysfakcjonujące parametry jazdy.

Dla wielu osób decydującym czynnikiem są koszty. W tym przypadku, poszukując najlepszego stosunku jakości do ceny, można zdecydować się na opony ekonomiczne. Dobrze poradzą sobie one podczas spokojnej jazdy w mieście, przy niedużych przebiegach rocznych, a przy tym nie nadwyrężą domowego budżetu.