Rozrywka

  • 14 października 2021
  • wyświetleń: 1243

Chcesz poznać historię regionu? Zajrzyj do Książnicy Beskidzkiej

Nie wszyscy wiedzą, że od bieżącego roku w Centrum Wiedzy o Regionie Książnicy Beskidzkiej istnieje możliwość wypożyczania zbiorów na zewnątrz. Dotyczy to wszystkich książek wieloegzemplarzowych, które znajdują się w Czytelni Regionalnej (pierwsze piętro gmachu głównego Książnicy Beskidzkiej).

Chcesz poznać historię regionu? Zajrzyj do Książnicy Beskidzkiej
Chcesz poznać historię regionu? Zajrzyj do Książnicy Beskidzkiej · fot. UM Bielsko-Biała


- Księgozbiór regionalny ma charakter niszowy, ponieważ gromadzi publikacje często wydawane w niewielkich nakładach. Swoim zakresem obejmuje on byłe województwo bielskie, miasto Bielsko-Białą, powiat bielski, Beskidy, Śląsk Cieszyński i Małopolskę. Materiały dotyczą różnorodnej tematyki, m.in. historii, architektury, etnografii, sztuki, religii, sportu, geografii. Czytelnik znajdzie tu książki naukowe, opracowania tematyczne, biografie, wydania jubileuszowe, okolicznościowe, przewodniki turystyczne, albumy, kalendarze książkowe, roczniki oraz literaturę piękną. Bogate i niejednokrotnie unikatowe zbiory są celowo profilowane. Odzwierciedlają tradycyjne podejście do literatury oraz zagadnienia regionalizmu, tym samym stanowiąc beskidzki skarbiec wiedzy, dokumentujący w formie piśmienniczej przeszłość miasta i regionu - informuje dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek.

W Czytelni Regionalnej znajdują się także publikacje o charakterze archiwalnym, które ukazywały się przed 1945 rokiem. Dostępne są wyłącznie w formie prezencyjnej. Należą do nich choćby Kronika Śląska Cieszyńskiego i powiatów Biała, Żywiec (1932), czy książki niemieckojęzyczne, jak Das Buch der Bielitz-Bialaer Chronika (1938) ks. dra Richarda Ernsta Wagnera.

- Cenne uzupełnienie stanowią wielotysięczne zbiory dokumentów życia społecznego i wycinków prasowych, zawierające liczne ciekawostki oraz ilustrujące wydarzenia społeczne, polityczne i kulturalne. Stanowią niepowtarzalny materiał badawczy dla regionalistów, historyków, nauczycieli, studentów, pasjonatów oraz wszystkich zainteresowanych zdobywaniem wiedzy o przeszłości Bielska-Białej i regionu. Zachęcamy do korzystania z dostępnych książek i materiałów bibliotecznych oraz zapoznania się z regulaminem Czytelni Regionalnej, dostępnym na stronie Książnicy Beskidzkiej - dodaje Kocurek.

mp / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.